Občanský zákoník

Tato aplikace není výkladem zákona či plnohodnotnou právní radou.
Přináší pouze základní orientaci v nové právní úpravě.

Vyberte okruh

ochrana spotřebitele
Spotřebitelem je dle NOZ každý, kdo mimo své podnikání (tzn. běžný člověk) uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná. (Např. nákup obuvi, koupě jogurtu, nákup elektroniky na internetu). Spotřebitel je vnímán jako slabší strana, proto jej zákon více chrání např. informačními povinnostmi podnikatelů (etikety se složením výrobku); zákon také přímo zakazuje některé podnikatelské praktiky. Mimo jiné se spotřebitel nemůže zříci práva na náhradu z vadného plnění výrobku např. koupíte-li vadný vysavač máte právo jej reklamovat, i kdybyste se tohoto práva zřekli v písemné smlouvě, kterou jste náhodou podepsali.) Další zakázané praktiky jsou uvedeny v § 1814. Spotřebitelské právo v NOZ je zde inspirováno směrnicemi Evropské unie.
§ 1810 a dále
lichva a neúměrné zkrácení
V případě, že někdo při uzavírání smlouvy zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a nechá si poskytnout plnění, jehož hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru, nazýváme takové jednání lichvou, která je nepřípustná. (Např. při předváděcí akci nelze seniorům v případech rozrušení z fiktivní výhry prodávat předražené hrnce a pánve; lichvou jsou též půjčky s nepřiměřenými úroky.)
§ 1793 a dále

O aplikaci

JUDr. Petr Šustek, Ph.D.
JUDr. Petr Šustek, Ph.D.

Textové podklady pro aplikaci zpracoval JUDr. Petr Šustek, Ph.D odborný asistent na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který je spoluautorem Komentáře k novému občanskému zákoníku vycházím u nakladatelství Wolters Kluwer ČR. Novým občanským zákoníkem se zabývá i ve své advokátní praxi a dopady NOZ přednáší státním institucím i podnikatelskému sektoru. K textu přispěli také Lukáš Hrdlička a Alexandra Hrdličková, studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy.