Občanský zákoník

Tato aplikace není výkladem zákona či plnohodnotnou právní radou.
Přináší pouze základní orientaci v nové právní úpravě.

Vyberte okruh

předsmluvní odpovědnost
Tato oblast je v NOZ poprvé výslovně zahrnuta do zákona. Směřuje na dobu před uzavřením smlouvy (na dobu kdy se smlouva vyjednává). Pokud jednání o smlouvě dospěla do bodu, kdy se podepsání jeví jako vysoce pravděpodobné, jedná nepoctivě ta strana, která přes očekávání bezdůvodně ukončí jednání o uzavření smlouvy. (např. při vyjednávání prodeje domu, kdy je proveden drahý znalecký posudek, kupující přiletí jen k podpisu smlouvy ze Švýcarska a dozví se, že si prodejce na poslední chvíli prodej rozmyslel, je pak tento prodávající povinen nahradit druhé straně škodu, která odpovídá nákladům vynaloženým na přípravu a vyjednávání smlouvy – například. platbu za posudek, letenku ze Švýcarska atp.)
§ 1728 – 1730
darovací smlouva a dar slibu
Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví. Slib daru však sám o sobě nezavazuje. Ten, kdo slib obdržel, má ale právo, aby mu slibující nahradil náklady účelně vynaložené v očekávání daru. (Například zemědělec slíbí darovat traktor svému sousedovi, který pro něj postaví garáž. Z daru následně sejde, nicméně zemědělec, který traktor slíbil, je povinen uhradit náklady na stavbu garáže.)
§ 2056 a dále
pacht
Naprostá novinka v NOZ (přestože se vrací z právní úpravy, která platila v první republice). Pacht je podobný nájmu. Rozdíl ale spočívá v tom, že nájemce má právo věc užívat (např. pronajatý byt), kdežto pachtýř tuto věc může i požívat (může z ní těžit plody a užitky). Typickým případem je zemědělský pacht, kdy majitel přenechá své pole pachtýři (např. sousednímu zemědělci) k tomu, aby pole obdělával a využíval jeho úrodu. Za to se sousední zemědělec zaváže platit majiteli pachtovné (tedy něco jako nájem), případně odvádět část výnosu z pole.
§ 2332
výprosa
Výprosa je podle NOZ bezplatné přenechání věci (např. půjčení knihy, motyky, auta) k užívání bez toho, aby se ujednala doba vrácení. Proto ten, který věc přenechá, ji může kdykoli požadovat zpět. Výprosa je nejčastější způsob půjčování věci mezi lidmi.
§ 2189
výminek
Smlouvou o výměnku si vlastník nemovité věci (bytu nebo rodinného domu) vymiňuje v souvislosti s jejím převodem pro sebe nebo pro třetí osobu požitky, úkony nebo práva sloužící k zaopatření na dobu života nebo na dobu určitou. Nabyvatel nemovité věci se zavazuje zaopatření poskytnout. (Např. dědeček prodá vnukovi byt a ten se zaváže dědečkovi poskytnout k bydlení jeden pokoj v tomto bytě).
§ 2707
úroky
Úroky upravoval již starý občanský zákoník. V NOZ vzniká nová obecná úprava úroků, která doposud chyběla. Strany si mohou přiměřenou výši úroku ujednat dle libosti. Jejich výše však nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
§ 1802
zajištění a utvrzení dluhů
Dluh lze podle NOZ zajistit tím, že se třetí osoba věřiteli zaváže za dlužníka. (Např. sestra dlužníka se sama stane ručitelkou za dluh svého bratra a v případě, že jej nezaplatí, sama dluh vyrovná.) Utvrdit dluh lze pak tím, že si ve smlouvě dopředu ujednáme smluvní pokutu nebo vznikne-li dluh necháme si jej písemným prohlášením uznat. (Např. sousedovi půjčíte deset tisíc korun a ve smlouvě se dohodnete na tom, že pokud je do měsíce nevrátí, bude za každý den prodlení platit smluvní pokutu sto korun. Pozor! Nejedná se o úroky, ale spíše o donucovací prostředek.)
§ 2010 a dále
kupní smlouva
Převod vlastnického práva za úplatu. NOZ přináší podrobnější úpravu kupní smlouvy. Nezapomeňme, že prodávající má povinnost upozornit kupujícího při ujednávání kupní smlouvy na vady věci, o nichž ví.
§ 2079 a dále
dlužník
Dlužník je obecně ten, kdo má povinnost něco plnit. (Např. peněžitý dluh, ale může jít i nepeněžitý dluh, třeba když vám květinářství nedodá zaplacené sazenice)
§ 1968 a § 1721
věřitel
Věřitel je obecně ten, kdo má určité právo na plnění jako na pohledávku. (Např. banka, která dala mladým manželům hypotéku má právo na pravidelné splátky) Věřitelů může být i více. V takovém případě se opět posoudí, který věřitel může požádat kterého (nebo všechny) z dlužníků o plnění.
§ 1721

O aplikaci

JUDr. Petr Šustek, Ph.D.
JUDr. Petr Šustek, Ph.D.

Textové podklady pro aplikaci zpracoval JUDr. Petr Šustek, Ph.D odborný asistent na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který je spoluautorem Komentáře k novému občanskému zákoníku vycházím u nakladatelství Wolters Kluwer ČR. Novým občanským zákoníkem se zabývá i ve své advokátní praxi a dopady NOZ přednáší státním institucím i podnikatelskému sektoru. K textu přispěli také Lukáš Hrdlička a Alexandra Hrdličková, studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy.