Občanský zákoník

Tato aplikace není výkladem zákona či plnohodnotnou právní radou.
Přináší pouze základní orientaci v nové právní úpravě.

Vyberte okruh

zásady občanského práva
Nový občanský zákoník vychází z pravidla „Jaké si to uděláš, takové to máš“ Právníci tomu říkají autonomie (samostatnost) vůle. To znamená, že hranicemi chování člověka (včetně uzavírání smluv) jsou dobré mravy a veřejný pořádek. Člověk tedy podle NOZ nemá nikomu škodit, má plnit sliby a smlouvy, chránit slabší stranu a má právo žít podle svého, brát se tedy o vlastní štěstí a štěstí své rodiny.
§ 3
věci a jejich třídění
Věc v právním smyslu je podle § 489 nového občanského zákoníku vše, co je rozdílné od osoby a slouží potřebě lidí. Kromě rozdílnosti od osoby a užitečnosti je nezbytou vlastností věci v právním smyslu také její ovladatelnost, tedy její objektivní schopnost být podrobena vůli osoby ji ovládat. Věci můžeme dělit na hmotné a nehmotné, movité a nemovité, jednotlivě (individuálně) a genericky (druhově) určené, zastupitelné a nezastupitelné, zuživatelné a nezuživatelné, reálně dělitelné a nedělitelné.
§ 489

O aplikaci

JUDr. Petr Šustek, Ph.D.
JUDr. Petr Šustek, Ph.D.

Textové podklady pro aplikaci zpracoval JUDr. Petr Šustek, Ph.D odborný asistent na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, který je spoluautorem Komentáře k novému občanskému zákoníku vycházím u nakladatelství Wolters Kluwer ČR. Novým občanským zákoníkem se zabývá i ve své advokátní praxi a dopady NOZ přednáší státním institucím i podnikatelskému sektoru. K textu přispěli také Lukáš Hrdlička a Alexandra Hrdličková, studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy.